Koła magazynowe - osprzęt urządzeń transportujących

Koła magazynowe - osprzęt urządzeń transportujących

Użyteczność wszystkich wózków transportowych zależy od wielu aspektów, mających wpływ na ich budowę czy końcowe wyposażenie. Istotne są nie tylko surowce, z których wykonano sam wózek, lecz również – rodzaj i jakość zestawów kołowych, w które został wyposażony. Są one głównym składnikiem stanowiącym o użytkowości urządzenia, jego manewrowości oraz poręczności.

W koła magazynowe zaopatrzone są wszystkie typy wózków stosowane w magazynach, składach hurtowych oraz innych miejscach wymagających prostych w użyciu sprzętów transportujących. Na rynku można nabyć wózki opracowane do określonych zadań i już zaopatrzone w stosowne do nich zestawy kołowe, wielu dystrybutorów proponuje jednak również dobór zestawów kołowych do urządzenia odpowiednio do aktualnych wymagań kupującego.

W przypadku doboru zestawów kołowych do istniejących wymagań bierze się pod rozwagę kilka aspektów, które mają ważny wpływ na ich codzienną użytkowość.

Główną i zasadniczą informacją przy dopasowaniu zestawów kołowych jest udźwig sprzętu, który będzie w nie wyposażony, a końcowo – waga ładunku, który będzie z jego zastosowaniem przemieszczany. Określenie koniecznej wytrzymałości na obciążenia kół magazynowych odbywa się na podstawie ustalonego wzoru oraz z uwzględnieniem pełnej ilości zastosowanych w urządzeniu kół. W używanym w tej sytuacji wzorze uwzględnia parametr bezpieczeństwa, w którym zastosowano odchylenia od warunków normalnych. Za standardowe uznaje się warunki takie jak równe podłoże, prędkość przemieszczania się, równomierne ułożenie ładunku, temperatura utrzymująca się mniej więcej na poziomie temperatury pokojowej.

Niezależnie od nośności trzeba przy doborze kół magazynowych pamiętać o temperaturze w otoczeniu na miejscu działania wózka. Jest to istotne szczególnie wówczas kiedy przekracza ona warunki standardowe, a zwłaszcza gdy jest bardzo wysoka. Podobnie jest w sytuacji bardzo niższych temperatur. Przy braniu pod uwagę tego elementu dołącza się również aspekt temperatury powstającej wewnątrz koła przemysłowego w wyniku tarcia w czasie jego działania. Zestawy kołowe dedykowane dla wysokich temperatur wymagają użycia określonych surowców, ze względu na szybsze zużywanie się bieżnika oraz powiązany z nim spadek udźwigu.

Zestawy kołowe powinny być również odporne na warunki takie jak wilgotność oraz substancje chemiczne. Korozja jest reakcją, która powoli niszczy stal, dlatego koła magazynowe dedykowane do takich warunków są zabezpieczane powłoką chroniącą. Trzeba wiedzieć jednak o tym, że powłoka chroniąca może w czasie stosowania wózka ulec zniszczeniu.

Podobne artykuły

Wykopy pod przydomowe oczyszczalnie ścieków
Ludzie lubiące życie w przymierzu z przyrodą często inwestują wiele w domowe rozwiązania, wspierając...
Co pozwala utrzymać samochód w doskonałym stanie?
Odpowiedzieć na takie pytanie nie jest trudne. Jest bowiem bardzo wiele możliwości, którymi s...
Prawidłowe przycinanie krzewów borówek
Każdy zapalony ogrodnik na pewno wie, że wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy trzeba odpowiednio podci...
Biegi narciarskie - sport dla wytrzymałych sportowców
Kolejnym bardzo znanym sportem zimowym są biegi narciarskie. Są one bardzo popularne w krajach gdzie...