Prawidłowe przycinanie krzewów borówek

Prawidłowe przycinanie krzewów borówek

Każdy zapalony ogrodnik na pewno wie, że wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy trzeba odpowiednio podcinać, by dobrze rosły. W przypadku borówek nie jest oczywiście inaczej, ale trzeba to robić z głową i do tego w sposób umiejętny, by naprawdę dobrze sobie radziły.

Jeśli hodowca posiadający kilka krzaków nie przesadzi, na pewno będzie zadowolony z efektów podcinania, ale jeśli ktoś chce zebrać naprawdę dużo owoców, powinien działać w sposób nie dopuszczający błędów, czyli w oparciu o doświadczenia innych.

Pierwsze cięcie i pielęgnacja młodych roślin

Jeśli borówka sadzona jest wiosną, przycina się ją zaraz po tym fakcie. Jeśli jest sadzona na jesień, robi się to z początkiem kolejnego sezonu wzrostu rośliny. Ważne jest, by w tym czasie nie ścinać nowych pędów, które są w pełni zdrowe. Roślina musi się trochę rozkrzewić. W pierwszym roku po posadzeniu należy jednak eliminować wszystkie kwiatostany. Owocowanie jest niewskazane i tylko stanowiłoby dla borówki obciążenie. Od drugiego roku po posadzeniu można już spokojnie ciąć wszystko. Nie zapominajmy też o usuwaniu obmarzniętych elementów krzewu.

Zakres przycinania - skuteczne cięcie wymaga cierpliwości

We wszystkich rodzajach borówek usuwa się około 30% pędów, wliczając w to wszystkie uszkodzone elementy rośliny. W przypadku odmian mających tendencję do tworzenia wysokiej kolumny usuwa się głównie silne pędy pionowe, a u roślin rozłożystych promuje się rozrost na boki. Kiedy borówka zacznie już owocować w pełni, czyli z szóstym rokiem od wydzielenia nowej rośliny, należy starać się eliminować pędy starsze niż czteroletnie, mocno rozgałęzione oraz nadmiernie zagęszczające koronę krzewu. Niewskazane są też bardzo cienkie pędy. Promuje to zwiększanie liczby owoców w każdym kolejnym roku.

Warto wiedzieć 

Jeśli dana odmiana ma tendencję do silnego rozchodzenia się na boki, jej pędy należy regularnie skracać. Trzeba jednak przy tym uważać, ponieważ jeśli roślina miałaby silne tendencje do rozkrzaczenia, moglibyśmy w ten sposób wytworzyć pędy z masą rozgałęzień. W takiej sytuacji lepiej jest usuwać je w całości. Żadnych z powyższych zabiegów nie należy mylić z cięciem odmładzającym, które polega po prostu na wycięciu kilku rzędów na plantacji na wysokości kilkunastu centymetrów od ziemi. 

Podobne artykuły

Być kobietą
Być kobietą to przede wszystkim czuć się seksownie każdego dnia i o każdej porze. Nigdy nie wiadomo ...
Wykorzystanie energii
Z czasem, gdy na współczesnym rynku pojawiają się coraz to nowe wynalazki, które przyd...
Remont domu - z firmą czy samodzielnie?
O ile samo zbudowanie domu pochwyciło mnóstwo czasu i pożarło mnóstwo kasy, o tyle p&o...
Reklama na forach internetowych
Fora internetowe to nie tylko miejsce dyskusji Internautów, ale także możliwość reklamy wielu...